Ko gero kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime patyrėme nemalonių ir varginančių rėmens graužimo ar gastroezofaginio refliukso ligos simptomų. Hipokratas ir Avicena dar prieš tūkstančius metų šioms problemoms spręsti rekomenduodavo paprasčiausią obuolių sidro actą. Tai natūralus fermentuotas skystis, apie kurio naudą sveikatai žino dar ne visi.
Kodėl graužia rėmuo?
Pagrindinė skrandžio ir jo rūgšties užduotis – greitai, lengvai virškinti maistą ir naikinti mikroorganizmus. Pasak gydytojos gastroenterologės Elžbietos Rambynienės, graužiantis rėmuo atsiranda dėl nekontroliuojamo skrandžio turinio grįžimo į stemplę, kuris pasireiškia atpiltu rūgščiu turiniu ar deginimo jausmu. Šio reiškinio priežastys gali būti įvairios: nuo per gausios maisto porcijos iki prastų gyvensenos įpročių, ilgalaikės nevisavertės mitybos, nervinės įtampos, antsvorio, vartojamų vaistų ir kt. „Taip pat dėl anatominių niuansų, tokių kaip – didesnės riebalų sankaupos pilvo srityje, nėštumo metu ar kilnojant didelius svorius įgyta diafragminė angos išvarža ir kt.“, – priduria gydytoja.
Jei rėmuo patiriamas dažnai, pacientams gali būti diagnozuojamas gastroezofaginis refliuksas, kuris ilgainiui gali sukelti lėtinį sausą kosulį, užkimimą, krenkštimą, gerklės perštėjimą ir skausmą, blogą burnos kvapą, liežuvio apnašas, skausminga rijimą ar pasunkėjusį kvėpavimą.
Kuo šiuo atveju dėtas obuolių sidro actas?
Obuolių sidro actas – iš obuolių gaminamas ir daugelį metų skaičiuojantis fermentuotas skystis, kuris turi vitaminų C, E, A ir B, probiotikų, fermentų ir įvairių mineralų (N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn).
LSMU vidaus ligų klinikos gydytojas, prof. Alvydas Unikauskas laidoje „Kviečiame daktarą“ pabrėžė obuolių acto maistingumą ir naudą organizmui. „Viena iš jo naudų yra ta, kad sudėtyje esantys polifenoliai arba dar kitaip, antioksidantai, žmogaus organizme slopina įvairius uždegimus. Antra, jis turi galios naikinti blogąsias žarnyno bakterijas. Taip pat jei jo išgeriama praėjus valandai po angliavandenių gausaus maisto, cukraus kiekis kraujyje padidėja ne taip stipriai. Be to, vartojant obuolių actą greičiau ateina sotumo jausmas, mažėja tikimybė persivalgyti, tad gali pagelbėti kontroliuojant kūno svorį“, – sakė gydytojas.
Šis fermentuotas produktas kasdieniame racione padeda ne tik jaustis žvaliau, bet ir suvaldyti rėmens graužimo simptomus ar net apskritai juos pamiršti. Norint suvaldyti refliukso problemą, svarbu padidinti skrandžio terpės pH. Jei pavalgius jaučiami nemalonūs pojūčiai, tarp kurių ir graužiantis rėmuo, vadinasi, pH išsibalansavo, o rūgšties – per mažai. Todėl tokiu atveju rekomenduoja pojūčius ne malšinti soda ar kitu šarmu, o švelniai pakelti rūgštį, pavyzdžiui, gėrimu su obuolių sidro actu. Taip, bus valdomi ne simptomai, o negalavimo priežastis.
Kaip naudoti obuolių sidro actą?
Actas mėgstamas tūkstančius metų visame pasaulyje kaip patiekalų ir gėrimų ingredientas, grožio puoselėjimo ir liaudies medicinos priemonė. Lietuviško naminio obuolių acto „Oksos“ įkūrėjas, daugelį metų jo gaminimo srityje besispecializuojantis Artūras Šorys sako, kad acto rūgštis paryškina maisto ingredientų skonį, todėl juo galima gardinti salotų padažus, marinatus, lašinti ant vaisių, sūrių ar į vandenį bei kokteilius. Svarbu vartoti su visaverčiais maisto ingredientais: daržovėmis, kruopomis, žuvimi ir vaisiais.
Kenčiantiems nuo refliukso ir norint, kad nemalonūs pojūčiai greitai pranyktų, ekspertas rekomenduoja išgerti šilto ar drungno vandens stiklinę su 1 šaukštu obuolių sidro acto.
A. Šorys priduria, kad žmogaus sveikata susideda iš daugelio aspektų, todėl būtina pasirūpinti kiekvienu iš jų. Obuolių sidro actą, kaip ir bet kokį maisto produktą, svarbu vartoti saikingai ir įsiklausant į savo kūno pojūčius. Nepamiršti virškinimo ir kitoms kūno sistemoms reikalingų kokybiško miego, poilsio ir fizinio judėjimo.